هفتاد و یکمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

Posted by By at 28 March, at 12 : 52 PM Print


در پرونده‌‌‌ی ویژه‌‌ی این شماره از خط صلح با عنوان “سیمای زن در سینمای ایران”، جايگاه زن در سینمای کشور و موقعيت حقوقی-اجتماعی او در تطبيق با عنصر حقوق بشر مورد بررسی قرار گرفته است.

در اين رابطه با بهمن مقصودلو فیلمساز، منتقد و پژوهشگر سینما گفتگویی صورت گرفته است. بهمن مقصودلو اخیراً فیلم مستند “لبه تیغ: میراث بازیگران زن ایرانی” خود را به پایان برده است که شرایط سخت ورود زنان به سینمای ایران را به شکل مستند بررسی می‌کند. این فیلم شامل گفتگوهایی است كه از زبان اولین زنان سینمای ایران به مشکلات و چگونگی مبارزه‌ی آنان می‌پردازد. 

در شماره‌ی پيش رو با توجه به جایگاهی كه زن، زنانگی و هویت جویی در آثار نيلوفر بيضایی دارد، با این هنرمند در تبعید كه در زمره كارگردانان تئاتر و نمايش‌نامه‌نويسان اين عرصه است نیز گفتگو شده است.

گفتگو با پرتو نوری علا، پژوهشگر، شاعر و منتقد ادبی و محمد تنگستانی، شاعر و روزنامه نگار از دیگر بخش‌های پرونده‌ی ویژه است.

نگاهی به فعالیت‌های صنفی معلمان در سالی که گذشت، روز جهانی آگاهی از مین و اقدام علیه مین، بررسی طرح توسعه سواحل مکران در سیستان و بلوچستان، اهمیت اطلاع رسانی در مورد حقوق بشر و حق سقط جنین از ديگر موضوعاتی است که در بخش‌های خارج از پرونده‌ی ویژه به آن‌ها پرداخته شده است.

هفتاد و یکمین شماره از خط صلح همراه است با مطالب و یادداشت‌هایی از رضا علیجانی، محمد حبیبی، مصطفی عزیزی، علی عجمی، ژینوس نازک کار، حبیب الله سربازی، اندیشه جعفری، زهرا باقری شاد، عیسی بازیار، سینا کیانی و تعدادی دیگر از کنشگران جامعه‌ی مدنی و مدافعان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه‌ی خط صلح:
https://peace-mark.org/wp-content/uploads/2017/03/71.pdf

وب سایت خط صلح:
http://www.peace-mark.org

Share

News

Related Posts

Comments are closed.